Puhka Eestis

Hennessy esitleb: Igor Stravinski ooper-oratoorium “Oedipus Rex”. Esietendus! 

4. september kell 15 Narva Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelgis. Narva Ooperipäevade omaproduktsioon.

Lavastaja: Ott Aardam (pildil all vasakul)
Kunstnik: Kristjan Suits (pildil all paremal)
Dirigent: Anatoli Štšura
Eesti Rahvusmeeskoor
Narva Linna Sümfooniaorkester

Osades:
Oidipus – Mati Turi (tenor)
Iokaste – Tuuri Dede (metsosopran)
Tiresias/Kreon – Pavlo Balakin (bass)
Lambakarjus – Yixuan Wang (tenor)
Sõnumitooja – Janari Jorro (bariton)
Lugeja – Karol Kuntsel (pildil all keskel)

Igor Stravinski kirjutas 1927. aastal ooper-oratooriumi “Kuningas Oidipus”. Sophokles tragöödia ainetel on libreto kirjutanud Jacques Cocteau. Pea sada aastat on möödunud, aga seda suurejoonelist muusikateost pole Eestis lavastatud. Juba see ainuüksi on piisav põhjus selle teose lavale toomiseks, osaliselt tõlgituna eesti keelde (jutustaja tekstid).


Eesti Rahvusmeeskoor

Aga miks on see lugu tänapäeval huvitav ja aktuaalne?

Teos käsitleb vabaduse teemat, inimese vaba tahte teemat. Mis on meil praeguses ajahetkes selliste müütiliste lugudega peale hakata? Kas nad saavad meid kuidagi aidata või on tegemist lihtsalt suurepärase kunstiteosega, mis jääb ikkagi oma aega? Kui praeguses ühiskonnas on levinud mõtteviis, et kõik sõltub inimesest endast, siis ligi 2500 aastat tagasi Sophoklese poolt kirjutatud tragöödias ei sõltu üksikisikust pea midagi. Oidipus päästab Teeba linna õela Sfinksi käest ja on igati hea ja õilis valitseja, aga jumalate plaan läheb täide, kuidas ta ise või tema vanemad seda ka ära hoida ei püüaks. 

Tänapäevase loogikaga lähenedes tekitab selline sündmuste käik suurt ja sügavat pettumust, kuna tehtud on ülekohut. Aga Oidipus võtab süü omaks ja veel karistab ennast karmilt. Muidugi võib öelda, et mis tal üle jäi, kui oli sigitanud lapsi oma emaga. Aga Oidipuse puhul ei ole asi ainult selles, et ta lihtsalt ei suuda näha, kuidas kõik tehtu teda häbistab, vaid endal silmad välja torgates täidab ta viimase osa ennustusest ehk jumalate plaanist. 

Mida siis teha sellise ebaloogilise looga tänapäeval, kui pandeemia ja sõjad on äkitselt meie reaalsus? Kus paljugi tundub justkui jõuetukstegevalt ülekohtune, midagi sama ebaloogilist, kui olla saatusest ettemääratult olema oma lastele vennaks? Kas ei ole meie naabri, kelle valdused hakkavad seal samas teisel pool Narva jõge, käitumine sama mõistmatu? Terve mõistusega võttes võiks ju sõda olla välditav? 

Oidipuse lugu ei anna meile otsest vastust. Küsimused jäävad õhku, jääb vaid tõdemus, et inimesed on inimesed ja jumalad on jumalad ning nende loogikad ei saagi olla samad. Kas me saame aru nendest jumalatest, kes Oidipuse ümber selle silmuse kokku tõmbavad, mis talle juba algusest peale seatud on, nagu Cocteau jutustaja kaudu ütleb. 

Cocteau ja Stravinski on Oidipuse loo ligi viis korda lühemaks teinud, nende sooviks oli puhastada välja kõige peamine – müüt. Müüti ei saa mõista igapäevase tavaloogikaga, teda ei saa ratsionaalselt osadeks võtta ja ära seletada. Aga kui müüt kõrvale jätta, võib inimene veel keerulisemasse olukorda sattuda, lootes leida oma elule sisu argitõdedest ja igapäevasest mugavusest. 

Seega on Sophoklose, Stravinski ja Cocteau kompositsioon väga oluline, sest muusika ei toimi samuti loogiliselt, aga ometi ta puudutab sügavalt inimese hinge ja selle puudutuse abil on võimalik, mitte aru saada, aga kontakti saada ka selle iidse müüdiga.

PILETIINFO:

10/15 eur, soodushind 8 eur (pensionärid, tudengid, koolilapsed kuni 18 a. ja  raske või sügava puudega inimesed), erivajadustega lapsed kuni 18 a. ja nende saatjad tasuta.

Pileteid saab osta PILETILEVI.ee kaudu või 1 tund enne kontserdi kohapeal.

Lisainfo: narvaopera.ee, Facebook (Narva Ooperipäevad ContempArt)

Osta pilet

Kuupäev

sept. 04 2022
Expired!

Aeg

15:00
Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelk

Location

Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelk
Joala 21, Narva
QR Code
0 Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Võta ühendust

Me ei ole hetkel sees, aga kirjutage meile. Vastame Teile esimesel võimalusel.
We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2024 ContempArt Cultural Development

Log in with your credentials

Forgot your details?