Kontsert ”Bach forever!” (Läti)
Kontsert “Bach forever!” (Johann Sebastian Bach)
22. augustil 2024 kell 19.00 Narva Kreenholmi manufaktuuri ooperilaval
Erik Bosgraaf (plokkflööt, Läti)
Collegium Musicum Riga orkester (Läti)
Erik Bosgraafit peetakse üheks maailma virtuoosseimaks plokkflöödimängijaks ning ta on kindlasti ka kõige seiklushimulisem. Plokkflööt on talle ammendamatu inspiratsiooni ja võimaluste allikas. Ta improviseerib, mängib jazzi, töötab elektroonikaga ja otsib koostööd teiste kunstivaldkondadega, näiteks filmitegijatega (Werner Herzog, Paul ja Menno de Nooijer). Bosgraaf on ka andekas dirigent. Läti Collegium Musicum Riga on määranud ta peadirigendiks. Ta on Londoni Rahvusvahelise Varajase Muusika Festivali (LIFEM) kunstiline juht.
Bosgraafi repertuaar ulatub keskaegsetest teostest Vivaldi “Aastaajad” tänapäevani. Tema jaoks ei ole vana ja uue muusika vahel olulist vahet. Tema arvates on “varajane muusika alati uus”. Umbes sada teost on kirjutatud spetsiaalselt temale, sealhulgas kaksteist soolokontserti (Willem Jeths, Theo Loevendie, Anna Meredith ja teised). Pierre Boulez andis talle isiklikult loa oma klarnetikompositsiooni “Dialogue de l’ombre double” redigeerimiseks plokkflöödile. 2019. aastal esitas ta Arvo Pärdi teose “Fratres” maailmaesiettekande omaenda versioonis plokkflöödile Tallinnas, Eestis.
Bosgraafi salvestus Jacob van Eycki teosest “Der Fluyten Lust-hof” tähistas tema rahvusvahelist läbimurret 2006. aastal. Sellest ajast alates on välja antud arvukalt muid CD-sid, peamiselt Brilliant Classicsi märgi all. Ta teeb enamikku salvestusi oma ansambliga Cordevento, kellega on ta esinenud Utrechtist Hongkongini. Solistina on ta mänginud koos Dallas Symphony Orchestra, mida juhatab Jaap van Zweden, Hollandi Raadio Filharmoonia, BBC Symphony Orchestra, Duisburger Philharmoniker, Residentie Orchestra The Hague, Melbourne Symphony Orchestra ja Helsinki Baroque Orchestra. Veebruaris 2017 kutsus Jaap van Zweden ta Hongkongi Filharmooniat juhatama solistina. 2021. aastal saatis Concerto Köln teda tema soolodebüüdil Hamburgi Elbphilharmonie’s.
Kui ta ei esine solistina, juhatab Bosgraaf orkestreid kogenud continuo-mängijana klavessiini tagant või eest. 2009. aastal sai ta Borletti-Buitoni Trusti auhinna ja kaks aastat hiljem oli esimene plokkflöödimängija, kes sai Hollandi Muusikaauhinna. Bosgraaf õpetab Krakówi muusikaakadeemias (Poola), on regulaarselt külalisõpetaja Amsterdami ja Taipei konservatooriumites ning annab meistrikursusi üle kogu maailma.
Kontserdi kestus: üks tund ja 20 minutit
Piletiinfo:
20 eur (sooduspilet) ja 25 eur (täispilet)
Soodustused kehtivad pensionäridele, õpilastele ja üliõpilastele (kuni 26 a.), erivajadustega inimestele ja nende saatjale.
Erivajadustega lapsed kuni 18 a. ja üks tema saatja – tasuta.
Pileteid saab osta piletilevi.ee ja fienta.com kaudu või üks tund enne etendust kohapeal.
NB! Sel aastal on publiku ala katusega kaetud osaliselt. Nii on võimalik paremini nautida Kreenholmi seinte atmosfääri ning sumedate augusti õhtute tähistaevast. Vihma puhul on võimalik liikuta katuse alla. Kuid palume siiski riietuda vastavalt ilmaoludele.
Lisa info: narvaopera.ee, facebook (Narva Ooperipäevad ContempArt)