Rahvusvaheline laste ooperi- ja balletifestival “Narva” õpetab koostööd ja eneseväljendust
20.-21. mail Vaba Lava Narva teatrikeskuses toimuv mänguline ja rahvusvaheline laste ooperi- ja balletifestival “Narva” juhatab sisse septembris toimuvad kuuendad Narva Ooperipäevad, pakkudes igas vanuses lastele kõige olulisemaid ja kriitilisemaid sõnumeid viisil, et oleks lihtne samastuda, ise kogeda ja tunnetada ning seejuures midagi väärtuslikku ühiskonnast õppida!
“See on integratsioon selle parimas tähenduses ja läbi kultuuri Eesti piirilinnas – muusika ja tantu,” kommenteertib festivali loominguline juht ja peakorraldaja Julia Savitskaja. “Kes meist lapsevanemana, õpetajana või sõbrana poleks pidanud kunagi mõnele lapsele selgitama ja õpetama, et miks pesta hambaid?” selgitab ta selleaastase lastefestivali kultuuriprogrammi. “Või et miks on muusika ja tants meie elus oluline ja mida tähendab koostöö? Kuidas leida ühist keelt? Miks on parem olla hea ja sõbralik kui kuri ja kibe? Kuidas kultuurid ja keeled meie sees ja ümber üheks toetavaks tervikuks sulanduvad ja miks on oluline siiski oma identiteeti hoida ja arendada?”
Laste ooperi- ja balletifestivali rahvusvahelises programmis on kokku neli erinevat etendust.
Cipollinka ja tema sõbrad
Tantsuetendus kogu perele, mida esitab professionaalne Tantsuteater “Polly”. Etenduses enamasti mängivad osa lapsed, kes on eriti õppetatud tantsuteatris klassikalise tantsu-, maailma rahvaste tantsude-, estraaditantsude-, moderntantsude-, lavalise liikumist, näitlemisoskust ning POP-balletti õppimist. Osta pilet!
“Balletilugu” on haridusprojekt, mis pakub kõige pisematele balletihuvilistele tantsulusti ja vaatamisrõõmu. „Balletilugu“ koosneb kahest osast. Esimeses osas õpitakse tundma balleti ajalugu ja vaadatakse erinevaid balletinumbreid. Teises pooles saavad lapsed proovida balletiseelikuid ning õppida koos Eesti Rahvusballeti tantsijatega selgeks ühe tantsu. Osta pilet!
“Orkestrimäng” on haridusprojekt, mis tutvustab peamiselt keel-, puhk- ja löökpillidest koosnevat orkestrit – iga muusikateatri lahutamatut osa. Koos rahvusooperi orkestrantidega vaatame erinevaid pille, nende kõla ning omapära. Räägime sellest, kes on dirigent, mis on partituur ja kuidas sünnib muusika. Etendusele on oodatud nii lasteaiagrupid kui Iõppeastme koolijütsid, et koos maha pidada üks vahva muusikapidu! Osta pilet!
“Bach in the street” tuleb Rootsist ja esitleb nii muusikalist kui ka kultuurilist sulandumist. Semmy Stahlhammeri (Rootsi Kuningliku Orkestri esimene kontsertmeister ja J.S.
Bachi spetsialist) ja Maele Sabuni (auhinnatud tänavatantsija ja Rootsi Eurovisiooni esineja) suhtlus on dünaamiline ja kaasahaarav igas vanuses publikule. Nad toovad ühele lavale kokku soolo barokk viiulimuusika ja hip-hop tänavatantsu.
Mõlemad on Rootsis sündinud pagulaste lapsed.
Klassikaline muusika ja tänavatants on selle nauditava lavastuse peamised žanrid koos hiphopi biitide ja mitmesuguste muusikaliste žanritega.
JAM Awards 2018 võitja kategoorias „Parim väike ansambel“.
“Ärgem unustagem, et meie kõigi sees elab üks lustlik ja uudishimulik laps,” kutsub Julia Savitskaja nii lapsi kui täiskasvanuid osa saama kaasahaaravast ja lustlikust ooperist ning balletist. Korraldaja pakub laste ooperi ja balletifestivali raames tasuta pileteid erivajadustega lastele. Osta pilet!